top of page

Nurkowanie Wrakowe

Zamiarem Kursu Specjalistycznego PADI Nurkowanie na Wrakach jest zapoznanie nurków z umiejętnościami, wiedzą, planowaniem, organizowaniem, technikami, problemami, ryzykiem oraz przyjemnością nurkowania na wrakach. Kurs Specjalistyczny PADI Nurkowanie na Wrakach jest bezpiecznym, prowadzonym pod okiem Instruktora wprowadzeniem w ten rodzaj nurkowania

 

 

 

 

 

 

 

 

Ludzie różnią się co do motywacji, które przyciągają ich do nurkowania wrakowego. Bardzo prawdopodobne, że podczas nurkownia spotkasz kogoś, kto będzie równie zachwycony tym co widzicie, ale z zupełnie innych powodów. Tak samo jak podczas nurkowania głębokiego, nocnego, czy każdej innej specjalizacji, można znaleźć wiele powodów, dla których nurkowie wybierają nurkowanie wrakowe. Ty, a także Twój partner możecie odkryć zdecydowanie więcej, jeżeli będziecie wiedzieli, co tak naprawdę przyciąga Was do tego typu nurkowania.

POWODY, DLA KTÓRYCH WARTO NURKOWAĆ NA WRAKACH:

Ciekawość

Wraki fascynują wielu nurków. Może Cię ciekawić, co przewoziły, dlaczego zatonęły, a także co się z nimi działo, zanim stały się wrakami. Twoja ciekawość może wyrażać się w chęci przeżycia przygody: wyzwaniu odkrywania i poznania dotąd niezbadanego wraku.

Historia

Część nurków traktuje nurkowanie na wrakach, jako sposób cofnięcia się do zmierzłych czasów. Możesz postrzegać wraki, jako namacalny dowód historii i źródło odkryć archeologicznych. Może to nam powiedzieć dużo o tym, jacy kiedyś byli nasi przodkowie i czym się zajmowali.

Podwodna natura

W większości przypadków zatopiony obiekt bardzo szybko przyciąga do siebie podwodne życie, zamieniając się z czasem w sztuczną rafę. Nawet w wodach słodkich, gdzie życie nie jest tak widoczne i różnorodne, jak w oceanie, wraki przyciągają ryby i inne organizmy.

Są nurkowie, którzy są bardziej zainteresowani wpływem wraku na podwodne środowisko niż nim samym. Wszak dają unikalną możliwość przyjrzenia się podwodnemu życiu powstałemu w ściśle określonym czasie, możliwy do wyznaczenia dzięki znajomości daty zatonięcia obiektu. Stwarza to możliwość obserwacji tempa rozwoju poszczególnych organizmów. Są środowiska, gdzie wraki są jedynym skupiskiem życia podwodnego.

Podwodna fotografia

Wraki to także doskonałe tło do fotografowania nurków i życia podwodnego. Same w sobie, szczególnie te dobrze zachowane, też stanowią wyśmienity obiekt do zdjęć. Dla osób, które nie zajmują się jeszcze nurkowaniem, takie zdjęcia są zdecydowanie bardziej zrozumiałe niż np. zdjęcia rafy koralowej. Wraki stwarzają niepowtarzalna możliwość dla fotografowania i filmowani tajemniczych scen, które potem można pokazać na powierzchni

bottom of page